office@spsa.ro +(4) 0758 877 480

Lege nouă privind donarea de sânge în România. Ce beneficii primesc donatorii în 2019.

Donarea de sânge în România- beneficii donare sânge 2019.

Care sunt prevederile noii legi cu privire la Donarea de Sânge în România. Unde poți dona sânge în România, care sunt condițiile și beneficiile pentru donatorii de sânge.
Deputaţii au adoptat miercuri, 7 martie, un proiect de lege stimulente pentru donarea de sânge în România, dar şi pentru creşterea numărului donatorilor, în condițiile în care România se confruntă periodic cu o criză de sânge în spitale.

Actul normativ a fost susţinut de toate partidele, iar dezbaterile au adus în atenţie toate problemele cu care se confruntă centrele de recoltare şi transfuzie sanguină.

Astfel, potrivit actului normativ, donatorii de sânge vor primi la fiecare donare un mesaj de mulţumire, iar în momentul în care sângele recoltat se utilizează, donatorul va ști că sângele său a ajuns la un pacient care avea nevoie de el. Mai mult,ccând apar situaţii de urgenţă, cei aflaţi în baza de date vor primi un mesaj de solicitare care va cuprinde nevoia curentă de sânge, tipul şi cantitatea necesare.

Citește continuarea articolului aici.